Custom Labels
- (1)
- (1)
- (57)
- (35)
- (9)
- (9)
- (1)
- (5)
- (1)
- (15)
- (7)
- (2)
- (4)
- (5)
- (17)
- (8)
- (9)
- (5)
- (1)
- (4)
- (52)
- (7)
- (21)
- (14)
- (173)
- (1)
- (15)
- (7)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (30)
- (3)
- (1,154)
- (19)
- (8)
- (4)
- (17)
- (27)
- (7)
- (3)
- (28)
- (5)
- (17)
- (10)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (81)
- (2)
- (9)
- (30)
- (1)
- (4)
- (16)
- (5)
- (80)
- (8)
- (1)
- (4)
- (87)
- (7)
- (2)
- (9)
- (112)
- (3)
- (48)
- (3)
- (14)
- (4)
- (114)
- (22)
- (1)
- (40)
- (1)
- (5)
- (17)
- (1)
- (8)
- (1)
- (731)
- (117)
- (2)
- (114)
- (6)
- (22)
- (114)
- (37)
- (71)
- (4)
- (19)
- (2)
- (653)
- (1)
- (4)
- (1)
- (28)
- (23)
- (5)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (12)
- (8)
- (50)
- (5)
- (3)
- (1)
- (10)
- (20)
- (194)
- (13)
- (1)
- (2)
- (35)
- (1)
- (373)
- (8)
- (2)
- (2)
- (1)
- (18)
- (83)
- (283)
- (1)
- (1)
- (25)
- (16)
- (49)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (126)
- (1)
- (2)
- (5)
- (5)
- (36)
- (37)
- (296)
- (6)
- (27)
- (3)
- (200)
- (14)
- (13)
- (31)
- (8)
- (1,803)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (527)
- (9)
- (1,268)
- (3)
- (449)
- (102)
- (1)
- (11)
- (22)
- (1)
- (1,507)
- (12)
- (1,492)
- (122)
- (83)
- (1)
- (48)
- (54)
- (56)
- (204)
- (315)
- (51)
- (1)
- (11)
- (1,467)
- (6)
- (13)
- (1,078)
- (11)
- (35)
- (191)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (39)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (31)
- (9)
- (1)
- (3)
- (12)
- (204)
- (4)
- (4)
- (1)
- (17)
- (2)
- (10)
- (72)
- (1)
- (2)
- (10)
- (2)
- (2)
- (11)
- (4)
- (31)
- (6)
- (3)
- (3)
- (1)
- (15)
- (498)
- (1)
- (5)
- (12)
- (2)
- (21)
- (38)
- (6)
- (10)
- (6)
- (32)
- (35)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (12)
- (195)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (14)
- (6)
- (12)
- (6)
- (12)
- (4)
- (1)
- (37)
- (3)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (223)
- (9)
- (2)
- (2)
- (79)
- (2)
- (12)
- (2)
- (26)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (9)
- (2)
- (1)
- (169)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (212)
- (8)
- (8)
- (5)
- (1)
- (6)
- (1)
- (208)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (62)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (23)
- (1)
- (8)
- (1)
- (17)
- (1)
- (6)
- (3)
Filtered Search Results
Brady™ PermaShield™ Thermal Transfer Printable Labels
For general purpose identification including Asset tracking and Rating plates. Brady™ PermaShield™ Thermal Transfer Printable Labels are made of metallized Polyester with overlaminate.
| Thickness (Metric) | 0.185 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Format | Roll |
| Description | PermaShield Thermal Transfer Printable Labels |
| For Use With (Equipment) | BBP™81 Label Printer, IP Series, BradyPrinter™ PR Plus Series Printer |
| Thickness (English) | 0.0073 in. |
| Color | Silver |
| Material | Metallized Polyester (B-428),Polyester (B-966B) |
| Temperature Range (Metric) | -70°C to +120°C |
| For Use With (Application) | Asset Tracking, Rating Plates, General Purpose Identification |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ B-595 Vinyl OSHA Labels for BBP85 Printer- DANGER
For creating arc flash and safety warning labels
Brady™ BBP™85 and PowerMark™ Low-Halide Polyester Tapes - Yellow
For labeling stainless steel pipes and surfaces
| Length (Metric) | 15.2 m |
|---|---|
| Life Span | 3 to 5 Years |
| For Use With (Equipment) | BBP™85™, PowerMark™ Printer |
| Color | Yellow |
| Length (English) | 50 ft. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Polyester (B-569) |
Brady™ BBP™85 and PowerMark™ Indoor/Outdoor Vinyl Tapes - Clear
For all-purpose facility and safety identification
| Length (Metric) | 15.2 m |
|---|---|
| Life Span | 8 to 10 Years |
| For Use With (Equipment) | BBP85™, PowerMark™ Printer |
| Color | Clear |
| Length (English) | 50 ft. |
| Temperature Range (English) | -40° to +180°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl (B-595) |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
Brady™ Overlaminate Tape
Overlaminate Tape is applied to labels for added protection and extended durability.
| Tensile Strength | 21 lb./in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 9.14 m |
| Life Span | Up to 2 Years |
| Color | Clear |
| Length (English) | 30 ft. |
| Quantity | 1 Roll |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Used as a clear over laminate |
| Sterility | Non-sterile |
| Gloss | 100 Gardner Units |
| For Use With (Equipment) | GlobalMark™ Industrial Label Maker |
| Thickness (English) | 0.0019 in. |
| Temperature Range (English) | -40 to 194°F |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +90°C |
| Adhesive Type | Acrylic,Pressure-sensitive |
Brady™ Warning Stripe Tapes
High Performance Laminated Vinyl (B-950) Warning Stripe tape is perfect for marking obstructions, low hanging objects, pillars, passageways, aisles and other hazardous areas or objects.
Brady™ Wraptor Nylon Cloth Labels
Ideal for electrical, telecommunication and datacomm identification. Brady™ Wraptor Nylon Cloth Labels are sized to fit standard blank write-on right-to-lnow labels.
| Description | Suggested Ribbon Series: R4300 |
|---|---|
| Thickness (English) | 0.0065 in. |
| Color | White |
| Material | Nylon Cloth |
| Certifications/Compliance | UL Recognized, CSA Accepted, Halogen Free (DIN VDE 0472/part 815) |
| For Use With (Application) | Arc Flash Labels; Arrow Tape; Pipe and Valve Marking; Safety and Compliance ID; Visual Workplace Labeling; Warehouse Marking |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
Brady™ MetaLabel™ Series Metallic, Non-Metal Labels, B-413
Used to identify property from components to finished products. Brady™ MetaLabel™ Series Metallic, Non-Metal Labels are made of Metallic, Non-Metal Polyester.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Description | Thermal Transfer Printable Labels |
| Color | Light Gray |
| Material | Polyester (B-480) |
| For Use With (Application) | Asset Tracking, General and Industrial Identificationentification, Rating Plates |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.086 mm |
| Format | Roll |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -70°C |
| For Use With (Equipment) | BBP81, i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 76 mm Core Printers |
| Thickness (English) | 0.0034 in. |
| Temperature Range (English) | -94°F to +230°F |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | UL Recognised; cUL Recognised |
| Temperature Range (Metric) | -70°C to +110°C |
| Finish | Satin |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ Thermal Transfer Printable Labels, B-424
Ideal for a variety of applications. Brady™ Thermal Transfer Printable Labels are made of general purpose paper (B-424).
| Shape | Rectangle |
|---|---|
| Format | Roll |
| Description | Recommended ribbon series: R4300; R4500; R6100 |
| Thickness (English) | 0.0035 in. |
| Color | White |
| Material | Paper (B-424) |
| Coating | None |
| For Use With (Application) | General and industrial identification |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent Rubber |
Brady™ Direct Thermal Printable Labels
For use in warehouse/industrial ID, lab ID, government asset tracking. Brady™ Direct Thermal Printable Labels are made of topcoated paper material.
| Format | Roll |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | BBP™81 Label Printer, BRADY IP Series, BradyPrinter PR Plus Series Printer |
| Thickness (English) | 0.0039 in. |
| Color | White |
| Certifications/Compliance | REACH Compliant, RoHS Compliant |
| For Use With (Application) | Short-term identification |
Brady™ ToughBond™ Series Open 3 in. Core Rough Surface Polyester Labels - Clear
Rough Surface Polyester (B-432) labels are ideal for electronic PCB and component identification, bar code labels, rating plates and solar panel identification.
Brady™ WorkHorse™ Series Open 1 in. Core Solvent Resistant Polypropylene Labels - White
White B-425 thermal transfer printable polypropylene labels ideal for labeling applications requiring excellent solvent resistance and print performance.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Description | Label |
| Color | White |
| Quantity | 1500/Roll |
| Material | Polypropylene |
| Height (English) Printable Area | 1 in. |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.1143 mm |
| Includes | Roll of 1500 Labels |
| Format | Roll |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | BBP™12 Label Printer, BBP™11 Label Printer, BRADY 1244 Series Label Machine; BRADY 1344 Series Label Machine |
| Thickness (English) | 4.6 mil |
| Certifications/Compliance | ASTM D 1000, ASTM D 2979, ASTM G 155, CSA Approved, Halogen Free (DIN VDE 0472 part 815), UL Recognized |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Height (English) | 1 in. |
Brady™ BBP31 Hi-Performance Polyester Tapes - Sky Blue
For labelling stainless steel and smooth surfaces. Brady™ BBP31 Hi-Performance Polyester Tapes are made of B-569 polyester and are ideal for application to very smooth surfaces or rigid panels.
| Description | Compatible surface: Smooth |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.40 m |
| Software Type | Brady Workstation, LabelMark, MarkWare |
| Color | Sky Blue |
| Length (English) | 100 ft. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Polyester (B-569) |
| For Use With (Application) | Marking stainless steel pipes |
| Thickness (Metric) | 0.076 mm |
| Format | Cartridge |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, BBP37 printers |
| Thickness (English) | 0.003 in. |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +100°C |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ FreezerBondz™ Cryogenic Matte Polyester Labels for 1 in. Small Core Printers
Securely mark lab samples on smooth flat surfaces in challenging environments like liquid nitrogen and freezers with B-490 FreezerBondz™ Cryogenic Matte Polyester Labels.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Description | FreezerBondz Thermal Transfer Printer Labels |
| Color | White |
| Quantity | 1500/Roll |
| Material | Polyester (B-490) |
| For Use With (Application) | Centrifuge tube, Eppendorf tube, PCR tube, Vial, Tube identification |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.065 mm |
| Includes | Roll of 1500 Labels |
| Format | Roll |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | BBP11, 1244 Series and 1344 Series printer |
| Thickness (English) | 2.6 mil |
| Temperature Range (English) | -320°F to +266°F |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/95/EC |
| Temperature Range (Metric) | -196°C to +130 °C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic,Permanent |
Brady™ Thermal Transfer Printable Labels, B-499
Printable, nylon cloth labels for thermal transfer printers. Brady™ Thermal Transfer Printable Labels are used for laboratory and panel identification, wire and cable marking.
| Shape | Rectangle |
|---|---|
| Format | Roll |
| Thickness (English) | 0.0065 in. |
| Material | Nylon Cloth (B-499) |
| Certifications/Compliance | UL Recognized, Halogen-Free (DIN VDE 0472/parts 815) |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |